30 janar 2009

Gentian Demaliaj: Ju rrefej surprizen e “Djemve te detit”

Gentian Demaliaj: Ju rrefej surprizen e “Djemve te detit”
Solisti i grupit “Djemtë e detit” tregon se vitin tjetër do të jetë konkurrent në Festivalin e RTSH- së. Rikthimi si grup me një album të ri dhe marrëdhënia me të bijën 10-vjeçare, Edea:
Keni kohë që i mungonit skenës dhe ju pamë si anëtar jurie i Festivalit në RTSH. Si e pritër ftesën?
Ftesa mu bë nga drejtori i RTSH- së Petrit Beci dhe drejtori artistik i festivalit, Pirro Çako. Natyrisht që u mendova pasi bëhej fjalë për këngëtarët kolegë, edhe pse nuk kam pasur kontestime me ta. Por mund të them se gjatë votimit nuk jam marrë me emrat, por me këngët. Aq vend sa zunë këngët tek unë, aq pikë u dhashë, kam votuar me shpirt.
Njohja juaj me këngëtarët si ishte, dhe për cilën këngë ishit?
Në fakt me disa prej këngëtarëve kam thjesht përshëndetje, por pikët maksimale ia dhashë këngës “Ajër” të Besa Kokdhimës.
Nëse do t’ju pyesnim si profesionist i muzikës, si ju duk ky festival, si do përgjigjeshit?
Më pëlqeu. Mbetet festivali ikonë në Shqipëri, realizohet “live” dhe nuk sjell këngë komerciale.
Disa këngëtarë stonuan, ju si mendoni janë këngëtarët tanë të aftë të përballojnë të kënduarin “live”?
Besoj po. Pati këngëtarë me identitete pa e pasur të nevojshme t’i ngjasojnë ndonjë këngëtari, që
mund ta kenë pasur idhull. Ju vetë keni hequr dorë kështu nga konkurrimi në festival?
Jo nuk kam hequr dorë, por këtë vit nuk gjeta kohë për realizuar një këngë në festival, pasi jam marrë me përgatitjen e albumit të dytë të grupit “Djemtë e detit”, me titullin “Epos”, që do të publikohet së shpejti.
Ç’po ndodh me grupin “Djemtë e detit”?
“Djemtë e detit” janë mirë dhe me albumin e tyre të dytë do të nisin një tur në të gjithë Shqipërinë.
Kanë kaluar 17 vite nga dalja juaj e parë. Çfarë ka ndryshuar nga Genti i atyre viteve?
Po, ishte viti ’91, kur ne dolëm si grup për herë të parë në skenë, viti kur u krijuan grupet e para në
konshme. Për më shumë, ju lë ta çoni mendjen ku të doni, gjithashtu lidhet edhe me eksodin e vitit ’91.
Këngët tuaja kanë shumë dhembje, pse?
Hidhni sytë brenda këtij realiteti ku ne jetojmë dhe a nuk ju duket kështu?! I përkasim këtij vendi, ndaj dhe kemi menduar të prekim temat sociale të ditëve të sotme. Mund të flasim për jetën tuaj private, shumë pak e dinë se ju jeni babai i një vajze 10 vjeçe?
Po, jam babai i Edeas, e cila është këngëtare shumë e talentuar. Vitin e kaluar ajo fitoi në Festivalin e Shkodrës, çmimin “Zërat më të mirë”, ndërsa në Festivalin e Tiranës u vlerësua me çmimin “Interpretuesja më e mirë”. Mendoj se do të bëhet këngëtare shumë e mirë, pasi e ka njohur shpejt talentin e saj.
Duke u nisur nga aparenca të lini përshtypjen e beqarit të përjetshëm. Çfarë babai ndiheni?
Ngaqë jam njeri më shpirt të lirë mbase lë këtë përshtypje. Por mund të them se Edea më ka idhull dhe e dua fort.
Visheni njësoj si atëherë, me të zeza, pse?
Po, veshja më ka ngelur në shpirt si muzika. Jam kërkues ndaj veshjes dhe aksesorëve njësoj, si me muzikën që bëj.
Muzika juaj nuk është komerciale, si i siguroni të ardhurat tuaja?
I vetmi përfitim është nga muzika. Por edhe nëse nuk fitoj shumë nga ajo më plotëson shpirtërisht.

0 Komente:

Posto një koment

  ©Designed by Dendi.