05 korrik 2009

Djemte e Detit – Eposi ashtu si nuk e keni dëgjuar kurrë

Nga: Darien Levani
Ndonjëhere koinçidencat habisin.
Grupet kanë bërë albumin mbas shumë vitesh pushim. Një album që po presim prej të paktën 10 vitesh. Të dy ishin në maksimumin e tyre, ishin përfaqsuesit më në ze të një skene me të gjerë që shkatërruan me suksesin e tyre. Pastaj lindën problemet brenda , vonesat, zëra për shkatërrim bashkim ri-shkatërrim ri-bashkim, një farë telenovele rock. Më në fund rikthehen, ndërsa publiku i tyre ka ndryshuar.Ishte viti 1996 apo diku aty afër, albumi duhet të quhej Chinese Democracy. Ndërkohe prisnim edhe Djemte e Detit. Duhet të kalonin mbi dhjetë vjet për të dëgjuar këto dy albume, që dalin pak muaj mbas njëri tjetrit. Dashje pa dashje, DED vazhdojnë t’u ngjajne GnR edhe në vonesat e tyre.

Epos nuk është i thjeshtë, as për gjykim as për degjim. Ata që ngelen nga Djemtë e Detit – Gentian Demailiaj dhe Valentin Markvukaj – kanë marrë përsiper një album amicioz dhe shumë të vështire për tu realizuar, një koncept album mbi eposin, siç titullohet edhe disku, ndoshta të influencuar nga Ballada për Jakup Ferrin, këngë e cila për shumë veta, ngelet interpretimi i tyre më i mire, ndër këngët e pakta që përfaqsojne denjësisht rockun e pastër shqiptar.

Një album sa intim aq edhe publik. Një interpretim historik, një zhytje në të kaluarën e largët në stil rock. Shumë gjëra kanë ndryshuar në këtë copë toke. Ashtu si edhe zëri i i Gentit. Ka humbur arrogancën e rockstarit, është bërë diçka më e prekshme, me një doze vuajtje që nuk e shoqëronte në këngë si Mos qaj, ku ishte me thjesht një spektator i dhimbjes. Nuk është me keshtu, është brënda saj nëse është e nevojshme, e ndjen dhe e përcjell.

Ka, perveç kësaj, një sensibilizim të çunave për historine e atdheut dhe mbi historinë e këtij, që kohët e fundit është sa e rrallë aq edhe e nevojshme. DeD firmosin një homazh për Shqipërine, një album që lind diku nëpër bjeshka, një kryevepër që herë pas herë arrin maja që prekin punen kolosale të Mitrush Kutelit. Thërrisni një prift për Markvukaj, ky djalë ka një djall brënda, një krijesë të papërmbajtshme që shfryhet mizorisht mbi tastjerë për të na dhënë tinguj hyjnore, padyshim në rritje në krahasim me vite më para. Ndonjëherë përshtypja është ajo që grupi i ka kuptuar kufinjtë e tij dhe ka rënë në paqë me to. Dhe, edhe pse here pas here kitara duket sikur e tepron, sikur po mundohet të tregojë se sa i mirë është, ky është një detaj i anashkalueshem, sidomos duke parë që behet fjale për një kitarist premtues siç duket Sokol Keci, lead and ryth guitar për gati të gjithe këngët përveç Përrallë dashurie ku për tu zbavitur e kanë radhën Arjan Gjeci me Markvukaj që luajnë e kënaqën teksa gjenden e lihen. S’është e veshtire ti imagjinosh ndërsa gjatë rregjistrimit shkëmbejnë shikime mirëkuptimi.

Akoma, deri me sot, nuk ka shifra mbi shitjen e albumit. Duke parë situatën në Shqipëri, frika është që një album i tillë, i vetë prodhuar, me vështirësi do arrijë të nxjerri shpenëzimet e veta. Të jetë kjo vallë arsyeja për të cilën djemtë kanë pritur kaq shumë për tu rikthyer në skenë? Kam frikë se po, ndaj këshilla më e vështirë e me e vlefshme është kjo : ndihmojini këta çuna që bejnë art, fikini ata dreq kompjuterash e shkoni blijeni në një dyqan disqesh. Si njëhere e një kohë. Për veten tuaj, për Djemtë e Detit, për kulturë, për tu dhënë një shpresë atyre grupeve të tjerë qe në hije sakrifikojnë për të rregjistruar edhe një këngë të vetme sepse, siç thonë këtej, Kultura nuk të jep pasuri, përkundrazi, t’a kërkon.

Djemtë e Detit – Epos.
Tekstet : Gentian Demaliaj, Timo Flloko, Mimoza Ahmeti
Muzika : Valentin Markvukaj
Këngë speciale : Djemtë e detit, Beteja e dhimbjes, Përrallë dashurie
Zgjat : 45 minuta 39 sekonda

Read more...

03 korrik 2009

“Djemtë e detit”, festojnë rikthimin e tyre me një album të ri

Një festë shumë speciale ka qenë ajo që kanë organizuar këngëtarët e grupit “Djemtë e detit” të enjten në mbrëmje në lokalin “Austria” në Tiranë. Solisti Gent Demaliaj kishte ftuar shumë miq artistë për promovimin e albumit të dytë të grupit me titullin “Epos”, i konsideruar kështu si një rikthim i djemve në tregun muzikor. Të veshur sërish me të zeza, ata kanë transmetuar në sfond këngët e reja, tekstet e të cilave janë krijuar kryesisht nga Timo Flloko e Mimoza Ahmeti, të dy të pranishëm në këtë promovim. Po ashtu ishin në festë shumë këngëtarë të rinj si; Besa, Çiljeta e Ingridi, balerini Gerd Vaso, personazhet e “Big Brother 1”, Arbri, Olsi, Noçja, Romina, Jonida, e shumë artistë e gazetarë. Vetëm tre muaj më parë në një intervistë për “Panorama Plus”, ata njoftuan se nuk ishin shkrirë si grup, dhe ky fakt do të vërtetohej me albumin e ri “Epos”, që po përgatisnin të hidhnin në treg. Ata numërojë 17 vite nga dalja e tyre e parë në skenë, dhe kanë menduar që t’i prezantojnë këngët e reja me një tur koncertesh, që do të nisin në gjithë Shqipërinë. Solisti i grupit, Gent Demaliaj, i cili ishte një nga anëtarët e jurisë së Festivalit të 46-të të Këngës në Radio-Televizion ka pohuar se “Djemtë e detit” këtë vit ka shumë mundësi që të marrin pjesë si konkurrentë në këtë festival.

Read more...

01 korrik 2009

Djemtë e Detit (Epos)

Djemtë e Detit

Fillimi i epokes se re
Kur toka me vete flet
Kur muret e dhimbjes u thyen
Me mijera largohen n’det

Kur vete heshtja kishte ze
Kur ditet u kthyen ne nete
Dhe kur lindja ish perendimi
Nje emer i ri vjen ne jete

Fillimi i shekullit te ri
Kur klithmat shponin dhe rete
Kur ish viti 91 atehere linden bijt ne det

Fillimet e eres se re
Une zerin do ngre ne qiell
Qe nga jugu e ne veri
Te na ngriìohe i njejti diell

Ne gur do skalitet
Ne kte dhe ne ate jete
Emri i keshtjelles time
Djemte e te madhit det

Fillimi i shekullit te ri
Kur klithmat shponin dhe rete
Kur ish viti 91 atehere linden bijt ne det

Fillimet e eres se re
Une zerin do ngre ne qiell
Qe nga jugu e ne veri
Te na ngriìohe i njejti diell

Ne gur do skalitet
Ne kte dhe ne ate jete
Emri i keshtjelles time
Djemte e te madhit det

I therras kesaj toke
Ku i kam dhe eterit
Emri i mreterise time
Vjen nga Djemte e Detit

Muzika: Valentin Markvukaj
Teksti: Gent Demaliaj

Read more...

Perralle Dashurie (Epos)

Perralle Dashurie

Fshehtas si nje kusar
I ika dhe e lashe shkrete
E mora une ne krah
Mbase te fundit here ne jete
Si femije ish dhe besonte
Ne perrallat e njemije neteve
Ne gjume i pershperita
Fli se enderr eshte kjo jete


Perendojne yjet
Zbehen fiken krejt
Kthehu ti mbaj
Premtimin qe me dhe
Si mund te harroj
Kryet pas mos te kthej
Kur rralle ne bote
Dashurine e gjejme

Jam shpend stine dhe shtegtoj
Kur te vij vera prape do t’kthehem
Ere e vjeshtes fryn kam ftohte
Dimri i eger me sjell vdekjen

Nese ndodh qiellit te mbes
Ne kete bote ne mbetsh vetem
Me harro se dashuria
Nuk eshte shpirt jo per gjithe jeten

Muzika: Valentin Markvukaj
Teksti: Timo Flloko

Read more...

Si Gjethet (Epos)

Si Gjethet

Mendoj per ty
Ku do jesh valle
Pse lot ne sy kam
Dhe pse po ndjej kaq mall
Ne syte e mi ti s’le pranvere
Trishtimi vend kish zene
E thelle brenda ish terr

Por si gjethet bien vitet mbi pasqyre
Kur gabohesh,ti mendohu mire
Kjo jete shpirt per te shkuar lart ka shkalle
Une po ngjitem, ndersa ti zbret ngadale

Vertet te thashe
I pasur s’jam
Por thelle ne shpirt
Une me ty gjithe boten kam
Te dua shume thashe
A e mban mend
Dhe lamtumira e akullt
Po me çmend

Je tek kthehesh dhe mendon se çelsin ke
Por une zemer kame vene brave te re
Syte e mi vajze dhe pa ty do kene pranvere
Ne shpirt thelle drita e diellit vend do zere

Por si gjethet bien vitet mbi pasqyre
Kur gabohesh,ti mendohu mire
Kjo jete shpirt per te shkuar lart ka shkalle
Une po ngjitem, ndersa ti zbret ngadale


Muzika: Valentin Markvukaj
Teksti: Gent Demaliaj

Read more...

Beteja e Dhimbjes (Epos)

Beteja e Dhimbjes

I lindur mes detrash
Ne nete me stuhi
N’betejen e dhimbjes
Jete vdekje njeri
Kaluar shtate detra
Ne rrugen pa kthim
Por kurre nuk do shuhet
Aspak fari im

O Zot, mos me ler te shkoj
Se jam e do jem njesoj
O Zot, une s’dua te rri
Une do lufoj betejen njeri

Shtate qiejt o detra
Sikur zune e thane
Se kjo jete o bir
Eshte oqean
Dhe dhimbja njeri
Jo me nuk me dhemb
Se shpirti o diell
U ngri u be shkemb

O Zot, mos me ler te shkoj
Se jam e do jem njesoj
O Zot, une s’dua te rri
Une do lufoj betejen njeri


Muzika: Valentin Markvukaj
Teksti: Gent Demaliaj

Read more...

Beteja e Dhimbjes (acoustic version)

Beteja e Dhimbjes (acoustic version)

I lindur mes detrash
Ne nete me stuhi
N’betejen e dhimbjes
Jete vdekje njeri
Kaluar shtate detra
Ne rrugen pa kthim
Por kurre nuk do shuhet
Aspak fari im

O Zot, mos me ler te shkoj
Se jam e do jem njesoj
O Zot, une s’dua te rri
Une do lufoj betejen njeri

Muzika: Valentin Markvukaj
Teksti: Gent Demaliaj

Read more...

Me Engjejt (Epos)

Me Engjejt

Me hijen tende tretem
Une çdo nate vetem
Syte e tu ne terr me fshihen
Per ne te dy ka mbetur
Nje jete tjeter
Na pret atje ne prehje

Tani ti fle ne nje shtrat resh
Me engjejt prane si nje hyjneshe

Jeta vitet shpirt nje here mbarojne
Koha vdekja jane nje iluzion

Endrrat e mia ngjiten dhe vijne atje mbi re
Por ty s’te gjejne dhe fiken
Per dashurine s’mjaftojne ndoshta dhe njemijevjet

Krahe lus o zot te ngjitem
Ja une po vij dhe po trokas
Ne porten tende lart ne parajse

Jeta vitet shpirt nje here mbarojne
Koha vdekja jo nuk ekizisojne

Muzika: Valentin Markvukaj
Teksti: Timo Flloko

Read more...

  ©Designed by Dendi.